علل و درمان ترک پوست دست و پا

 نوروپاتی دیابتی, اسید لاکتیک, اوره, هیالورونیک اسید, دایمتیکون, گلیسیرین, لانولین, روغن معدنی

برای بسیاری از مردم ترک پوست در زمستان ایجاد یا تشدید می‌شود، یعنی زمانی که هوای خشک می‌تواند به خشکی دست، پا یا لب‌ها منجر شود. برخی مواقع ترک پوست به علت یک اختلال پوستی مثل اگزما یا پسوریازیس (سوریازیس)، یا بر اثر تماس پوست با یک ماده تحریک کننده بروز می‌کند. ترک پوست همچنین می‌تواند یک علامت اختلالی زمینه‌ای باشد.

با رنگدانه‌های پوست چه کنیم؟

 اسید لاکتیک، ماست، چای سبز، اسید سیتریک، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک

رنگدانه پوست ممکن است برای برخی افراد ناخوشایند باشد یا از نظر روان‌شناختی برای دیگر افراد دچار آن موجب مشکلاتی شود. برای کسانی که در صدد کاهش نمای ظاهری لکه‎های رنگی روی پوست هستند چند درمان خانگی برای رنگدانه وجود دارد که می‌توانند کمک کننده باشند. رنگدانه، رنگ دهنده پوست است. ملانین یک نوع رنگدانه در پوست است. سلول‌های پوست ملانین را برای محافظت در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش آفتاب ایجاد می‌کنند. مردم مقادیر متفاوتی از ملانین در پوست خود دارند، که برای رنگ کلی پوست آنان لحاظ می‌شود.

10 دلیل احساس داغ بودن مداوم بدن

 دیابت ملیتوس، سن، بیش‌فعالی تیروئید، پیش‌یائسگی، یائسگی

احساس گرما در محیط‌های گرم، هوای گرم یا در طول ورزش نرمال است و تعریق یک پاسخ حیاتی بدن برای خنک نگه داشتن خود محسوب می‌شود. اگر مردم تمام مدت دچار احساس گرمای زیاد باشد یا بیش از میزان معمول عرق کنند این می‌تواند یک نشانه وجود مشکلی زیربنایی در سلامت آنان باشد. برخی داروها، تغییرات هورمون‌ها، و بعضی مشکلات سلامت همگی می‌توانند باعث تعریق بیشتر و احساس گرمای بیش از میزان نرمال شوند. افراد می‌توانند علایم خود را دنبال کرده و برای یافتن عامل احساس داغ بودن خود با پزشک مشورت کنند. درمان علت زیربنایی به تخفیف علایم کمک می‌کند.

16 نکته مهم در مورد نوک پستان

 فقدان نوک پستان, اتلیا, شیر پستان, سرطان نوک پستان, تاتوی نوک پستان

اگرچه هم مردان و هم زنان نوک پستان دارند، عملکردهای این قسمت بدن در آنان متفاوت است. برای هر دو جنس، نوک پستان می‌تواند به عنوان یک ناحیه محرک احساسات جنسی عمل کند. به هر حال عملکرد پسازایمان نوک پستان در زنان کمک به شیردهی است.

♦ واقعیاتی در مورد نوک پستان
♦ خلاصه

اگرچه هم مردان و هم زنان نوک پستان دارند، عملکردهای این قسمت بدن در آنان متفاوت است. برای هر دو جنس، نوک پستان می‌تواند به عنوان یک ناحیه محرک احساسات جنسی عمل کند. به هر حال عملکرد پسازایمان نوک پستان در زنان کمک به شیردهی است.

واقعیاتی در مورد نوک پستان در ادامه برخی واقعیات مربوط به نوک پستان تشریح می‌شوند:

 1. نوک پستان می‌تواند در هر دو جنس به عنوان ناحیه اروژنوس (ناحیه محرک احساسات جنسی) عمل کند.
  بر مبنای یک مقاله متعلق به سال 2020، تحریک نوک پستان در میان حدود 80 درصد زنان نقشی مهم در ایجاد رضایت جنسی ایفاء می‌کند. نویسندگان اینطور جمع‌بندی کرده‌اند که استفاده از فورمولاسیون موضعی که نوک پستان را 30 دقیقه پیش از فعالیت جنسی تحریک کند می‌تواند باعث بهبود خشنودی ارگاسمی، قوت و لذت آن شود. اگرچه در مورد نوک پستان مردان تحقیق کمتری صورت گرفته است، یک مقاله مربوط به سال 2017 عنوان می‌کند که نوک پستان در مورد مردان نیز به عنوان یک ناحیه محرک احساسات جنسی عمل می‌کند.

 2. نوک پستان ممکن است مودار باشد
  بر مبنای "پدر و مادر شدن برنامه‌ریزی شده" داشتن مو در اطراف نوک پستان موضوعی نرمال است. مو ممکن است هم در مردان و هم در زنان در ناحیه اطراف نوک پستان رشد کند.

 3. چرا مردان نوک پستان دارند؟
  در پستانداران زمانی که جنین شکل می‌گیرد، پتانسیل تبدیل آن به هر دو جنس (نر یا ماده) وجود دارد. نوک پستان بسیار زود در اوایل بارداری شکل می‌گیرد، که این دلیل بودن آن در جنس نر است. ژن‌های مسؤول توسعه ارگان‌های تناسلی تا دوره‌های بعدی رشد جنین فعال نمی‌شوند.

 4. نوک پستان اضافی
  برخی از اوقات این امکان هست که شخص دارای یک نوک پستان اضافی یا تعدادی بیشتری از آنها باشد. بر مبنای اعلام "مرکز اطلاع‌رسانی ژنتیک و بیماری‌های نادر"، آنها به عنوان نوک پستان اضافی شناخته می‌شوند و نوعی ناهنجاری مادرزادی شایعند. آنها مثل دیگر پستانداران بیشترین بروز را به همراه خطوط شیر جنینی دارند. یک مطالعه مربوط به سال 2016 تخمین می‌زند که تقریباً 1 تا 5 درصد مردم دارای یک نوک پستان اضافی هستند. اگرچه در بیشتر موارد نوک پستان اضافی فقط یک مورد است دستکم در دو مورد افرادی با 7 نوک پستان اضافی مشاهده شده است.

 5. نوک پستان ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شود
  اگرچه نوک پستان اضافی به طور معمول در محدوده هلال پستانی یا خط شیر ظاهر می‌شود، امکان بروز آنها در هر جایی از بدن وجود دارد. برای مثال یک مورد بروز نوک پستان روی پا مشاهده شده است.

 6. برخی از مردم اساساً بدون نوک پستان متولد می‌شوند
  فقدان نوک پستان که به نام اتلیا شناخته می‌شود اختلال نادری است که در آن شخص بدون نوک پستان به دنیا می‌آید.

 7. رکورد جهانی برای وزنه برداری با نوک پستان
  در کتاب گینس بر مبنای "رکوردهای جهانی گینس"، در سال 2013، شخصی از نوک پستان خود برای بلند کردن وزنه‌ای معادل 71.87 پوند (32.599 کیلوگرم) استفاده کرد.

 8. انواع مختلفی از نوک پستان وجود دارد
  نوک پستان‌ها ممکن است تخت، تورفته یا بیرون زده باشند. بر مبنای اعلام "مرکز بهداشت زنان جوان"، تقریباً 10 تا 20 درصد زنان دارای نوک پستان تورفته، دستکم در یک پستان هستند. اگرچه این مورد تأثیری بر سلامت فرد ندارد تمیز نگه داشتن نوک پستان معکوس یا تورفته مهم است.

 9. شیردهی از پستان با وجود تو رفته بودن نوک پستان ممکن است
  اگرچه تورفته بودن نوک پستان می‌تواند شیردهی از پستان را دشوارتر کند این کار ناممکن نیست. بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی، نوک پستان معکوس گاهی از اوقات ممکن است غیر پروتراکتیال باشد، که معنی آن این است که در هنگام کشیده شدن رو به بیرون نمی‌آید. در عوض نوک پستان به سمت داخل می‌رود. در این موارد نادر کار چسبیدن به نوک پستان برای نوزاد اغلب دشوارتر می‌شود. به هر حال، بیرون زدگی اغلب در طول بارداری و نخستین هفته پس از تولد بچه یا پس از آن بهبود می‌یابد. از سوی دیگر، راه‌های جایگزین برای شیردهی موفق در شرایط داشتن نوک پستان معکوس وجود دارد.

 10. زنان شیرده ممکن است بر اثر شنیدن گریه نوزاد دچار نشت شیر خود به خودی شوند
  این اثر رفلکس رها کردن نامیده می‌شود. رفلکس مزبور هنگامی بروز می‌کند که عصب‌های پستان پیام‌هایی را برای رهش شیر به مجراهای شیر ارسال می‌کنند به شکلی که خروج شیر از نوک پستان امکان‌پذیر شود. این ساز و کار برای شیردهی از پستان یا تأمین شیر مهم است اما امکان بروز آن در مواقع دیگر نیز وجود دارد. برای مثال، فرآیند مورد بحث ممکن است در زمان شنیدن صدای گریه نوزاد یا حتی تصور گریه کردن او نزد مادر اتفاق بیفتد. حتی این امکان هست که مکانیسم مورد بحث با شنید گریه نوزاد دیگران در مادر فعال شود.

 11. برآمدگی‌های روی هاله پستان نرمال هستند
  برآمدگی‌های کوچک روی هاله پستان به نام غدد مونتگومری نیز شناخته می‌شود. این غدد برای پاکسازی دهانه نوک پستان و پیشگیری از خشکی و ترک نوک پستان که اغلب به علت شیردهی بروز می‌کنند روغن ترشح می‌کنند. بر مبنای یک مطالعه قدیمی، در عین حال شواهدی دال بر این موضوع وجود دارد که ترشح مزبور ممکن نوزاد را به نوک پستان جذب کند. اگرچه غدد مزبور نرمال هستند اگر دچار التهاب شوند یا مایع قهوه‌ای رنگی از آنها خارج گردد، زنان باید به پزشک مراجعه کنند.

 12. شیر پستان می‌تواند از نقاط مختلفی خارج شود
  بین 10 تا 20 مجرا در پوست نوک پستان وجود دارد که منافذ نوک پستان نامیده می‌شوند و شیر امکان خروج از آنها را دارد. وقتی پستان پمپاژ می‌شود، شیر ممکن است به صورت یک جریان واحد به نظر برسد یا آشکارا از "حفره‌های" مختلفی در آن خارج گردد.

 13. نوک پستان ممکن است در طول بارداری تغییر شکل دهد
  یک مطالعه عنوان کرده است که در طول بارداری طول و عرض نوک پستان و همچنین هاله پستان ممکن است با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شوند. به هر حال، اگر زنی متوجه تغییرات فاحش در نوک پستان خود شود و باردار نباشد این موضوع مهم است که به پزشک مراجعه کند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها هشدار می‌دهد که تغییرات نوک پستان می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پستان باشد.

 14. سرطان نوک پستان نوع نادری از سرطان است اما امکان بروز آن وجود دارد
  سرطان نوک پستان، که به نام بیماری پاژه نیز شناخته می‌شود، اختلال نادری است که با سرطان پستان همراه است. این بیماری به نوک پستان و هاله آن آسیب می‌زند. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" در حدود 1 تا 4 درصد موارد سرطان پستان شامل بیماری پاژه است. این بیماری می‌تواند مردان را نیز درگیر کند اما در زنان به مراتب شایع‌تر است. اگرچه پزشکان علت بیماری پاژه را به طور کامل نمی‌شناسند اما در این مورد نظریه‌هایی وجود دارد. پذیرفته‌ترین نظریه این است که سلول‌های سرطانی از توموری درون پستان به مجرای شیر رفته و از این طریق خود را به نوک پستان و هاله آن می‌رسانند. این نظریه می‌تواند توضیح دهنده علت بسیار نادر بودن این نوع سرطان در مردان باشد.

 15. مردم می‌توانند تاتوی نوک پستان انجام دهند
  در طول ماستکتومی گاه نیاز است که جراح نوک پستان را نیز خارج کند. پس از انجام چنین اقدامی، برخی مردم گزینه بازسازی پستان را انتخاب می‌کنند. این گزینه شامل استفاده از یک نوک پستان پروتزی، پیوند پوست یا تاتو است.

 16. تحریک پستان می‌تواند به القاء وضع حمل منجر گردد
  تحریک نوک پستان می‌تواند به آغاز وضع حمل کمک کند. بر مبنای یک مطالعه مربوط به 2018، اکسی‌توسین قادر است تا به القاء وضع حمل کمک کند. تحریک نوک پستان باعث تولید اکسی‌توسین می‌شود. در همان مطالعه مورد اشاره، 3 روز تحریک پستان باعث افزایش میزان اکسی‌توسین شد. تحقیقات دیگری نشان داده‌اند که تحریک نوک پستان می‌تواند بر طول مدت وضع حمل نیز مؤثر باشد. یک مطالعه در سال 2015 پی برده است که تحریک نوک پستان در طول وضع حمل مرحله اول این فرآیند را به طور متوسط 3.8 ساعت تقلیل می‌دهد.

خلاصه
نوک پستان می‌تواند نمایه مناسبی برای سلامت شخص باشد. اگرچه عوامل متعددی می‌توانند بر نوک پستان تأثیر بگذارند، اگر کسی متوجه وجود ترشح نوک پستان یا تغییراتی در این بخش از بدن شود باید به پزشک مراجعه کند./


 منبع: مهرین - اخبار سلامت

روغن خشک چیست؟

روغن بذر گل رز، کلاژن، ترک پوست، اسید اُلئیک، خارش، راش، سرخی، ورم

وقتی کسی برای اولین بار اصطلاح "روغن خشک" را بشنود ممکن است تصویری از یک روغن که جوشانیده به پودر تبدیل شده است در ذهن وی شکل بگیرد. اما این اصطلاح در واقع به بافت روغن اشاره ندارد. در عوض، اصطلاح مزبور راهی را که روغن مزبور پس از تماس با پوست عمل می‌کند توصیف می‌نماید.

موی زیر بغل یا موی اکسیلاری - مفید است یا مضر؟

دیابت، بیماری کلیه، آسم، ناهنجاری‌های غدد تیروئید، هیپوفیز

رشد موی زیر بغل، که زیر عنوان موی اکسیلاری نیز به آن اشاره می‌شود از دوره بلوغ شروع می‌شود. در حدود سنین 10 تا 12 سالگی در مورد دختران و 11 تا 14 سالگی برای پسران، غده هیپوفیز محرک رهش گروهی از هورمون‌ها به نام اندروژن‌ها در تخمدان‌ها و بیضه‌ها می‌گردد. این هورمون‌های جنسی باعث می‌شوند تا غدد تعریق اپوکرین عملکرد خود را شروع کنند (بدن یک نوع غده تعریق دیگر نیز دارد: اِکرین، که در کف دست و پا یافت می‌شود). غده تعریق اپوکرین با فولیکول‌های مو در ناحیه زهاری (موی شرمگاهی) و اکسیلاری مرتبط است.

جوش چرکی و درمان آن

کرم‌ها، ماسک‌ها، اسید سالیسیلیک، زینک، نیاسینامید، آلفا هیدروکسی اسیدها، رتینول‌ها، ازلائیک اسیدها، مکمل‌های زینک، نیاسینامید یا ویتامین A

جوش‌ها شایعند، و هرچند ناخوشایند هستند بخشی از زندگی ما محسوب می‌شوند. این ضایعات قابل درمانند اما مردم باید از فشار دادن آنها خودداری کنند. جوش‌های چرکی ممکن است در هر جای بدن ظاهر شوند. جوش‌ها زمانی شکل می‌گیرند که سلول‌های مرده پوست و روغن موسوم به سبوم باعث مسدود شدن فولیکول مو می‌شوند. سلول‌های سفید خون برای مقابله با عفونت وارد عمل می‌شوند 

پرسوتراپی یا فشار درمانی

سلولیت، خشکی اندام‌ها، خارج کردن سموم، سیستم ایمنی، استئوپوروزیس، بیماری قلبی، تب

پرسوتراپی [فشار درمانی] اقدامی است که گفته می‌شود به تخلیه لنفاوی کمک می‌کند و بنابراین به شکل بالقوه باعث لاغر به نظر رسیدن دست‌ها و پاها (به علت حمل مایع کمتر)، فروکش درد و رنجوری، و سم‌زدایی بدن می‌شود. در پرسوتراپی از یک دستگاه فشار هوا برای باد کردن یک پوشش استفاده می‌گردد که دست‌ها، پاها یا شکم را در یک سلسله حرکات ریتمیک و شبیه به ماساژ تحت فشار قرار می‌دهد.

راش پلاک و کورک‌ خارش‌ دار کهیری در بارداری (PUPPP)

اختلال پوستی، بلغور جو، بابونه، نعناع

راش پلاک و کورک‌ خارش‌دار کهیری در بارداری (PUPPP) یک اختلال پوستی شایع است. مداواهای خانگی شامل بلغور جو، بابونه، و نعناع می‌توانند در این مورد کمک کننده باشند. این نوع راش معمولاً در نقاط دچار کشیدگی روی شکم شکل می‌گیرد و به پاها و قفسه سینه سرایت می‌کند. PUPPP باعث می‌شود تا یک برآمدگی شبه کهیر خارش‌دار و قرمز رنگ در لابلای چین و شکن‌های علایم کشیدگی پوست شکل بگیرد، و این راش می‌تواند به لکه‌های پوستی قرمز رنگ بزرگ‌تر و متورم تبدیل شود. در مردم دارای پوست روشن راش‌های مورد اشاره ممکن است با یک هاله یا حلقه باریک و سفید رنگ محصور شود.

علل و درمان چین و چروک دور دهان

 استرس، صدمات ناشی از آفتاب، خطوط لبخند، خطوط ماریونت، خطوط رژ لب

چین و چروک دور دهان زمانی ایجاد می‌شود که پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد. کلاژن فیبرهایی است که باعث محکم و انعطاف‌پذیر بودن پوست می‌شود. از دست دادن کلاژن به شکل طبیعی با بالا رفتن سن بروز می‌کند، اما همچنین دیگر اجزاء پوستی و برخی عادت‌های سبک زندگی ممکن است این فرآیند را تسریع کنند.

آیا روش پکوتی مؤثر است؟

 روغن اکالیپتوس، روغن درخت چای، روغن نعناع، روغن چریش، روغن زنجبیل

روش پکوتی [به هندی پیچوتی] (که گاهی اوقات روش مصرف پکوتی نامیده می‌شود) بر مبنای این فکر شکل گرفته است که شما می‌توانید موادی مثل روغن‌های ضروری را از طریق سوراخ ناف جذب کنید. این شامل ماساژ آنها برای تسکین درد و ریلکس شدن است. عقیده بر آن است که غده‌ای به نام غده پکوتی در ناف به ما امکان جذب موادی مثل روغن CBD را به داخل بدن می‌دهد. در هر حال شواهدی دال بر وجود این غده وجود ندارد.

خارش صورت چه عللی دارد؟

واکنش‌های آلرژیک پوست، حیات دریایی، عوارض جانبی دارو، صدمات عصب

مردم ممکن است به دلایل مختلف دچار حس خارش یا پروریتوس در صورت شوند. اگرچه پروریتوس ممکن است به علت اختلالات مشهودی مثل پسوریازیس (سوریازیس) یا گزش حشرات ایجاد شود، این اختلال در عین حال می‌تواند نشان دهنده وجود یک اختلال زیربنایی باشد.

فواید بخور صورت

رتینول کلاژن و الاستین رتینوئید رادیوفرکانسی میکرونیدلینگ گل‎درمانی لایه‌برداری پوست، ماساژ

مردم تکنیک‌های مختلفی را برای سیراب کردن و پاکسازی صورت به کار می‌برند. در حالی که برخی افراد دنبال بهترین پاک کننده‌ها و مرطوب کننده‌های صورت می‌گردند، دیگران از بخار آب برای این هدف استفاده می‌برند. اگرچه یک ظرف آب داغ می‌تواند این منظور را برآورده کند، برخی از مردم نمک، لیمو، چای، گیاهان دارویی خشک شده یا انواع روغن را برای رسیدن به فواید بیشتر به آب اضافه می‌کنند.

زانتوما و توده‌های چربی زیر پوست

سندرم نفروتیک، بیماری هماتولوژیک، توماکسیفن، پردنیزون، سیکلوسپورین، لیپید

زانتوما اختلالی است که در آن توده‌های چربی زیر پوست ایجاد می‌شود. این توده‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن بروز کنند اما به طور معمول در قسمت‌های فهرست شده در زیر شکل می‌گیرند:   مفصل‌، به ویژه زانوها و آرنج‌ها، پا، دست، کفل. زانتوماها ممکن است در اندازه‌های متفاوتی ظاهر شوند. این توده‌ها ممکن است به کوچکی سر سوزن یا به بزرگی یک حبه انگور ایجاد گردند. آنها اغلب به شکل یک توده تخت زیر پوست به نظر می‌آیند و گاهی از اوقات به رنگ زرد یا نارنجی خودنمایی می‌کنند. زانتوما عموماً باعث ایجاد درد نمی‌شود.

ریزش موی ناحیه شرمگاهی

اشعه درمانی، واژینیت اتروفیک، کورتیکوستروئید، تتراسایکلین‌، هیدروکسی‌کلراکوئین  

ریزش موی ناحیه شرمگاهی علل مختلفی می‌تواند داشته باشد. مثال‌هایی در این مورد موزدایی بیش از حد، تغییرات هورمونی، آلوپسی، و اثرات جانبی برخی درمان‌های پزشکی را شامل می‌شود. درمان مورد استفاده برای شخص به علت زیربنایی ریزش مو بستگی دارد. مردم در صورتی که نگران علت زیربنایی ریزش موی ناحیه شرمگاهی خود باشند و نیز برای بحث در مورد پریشان‌حالی روان‌شناختی ناشی از ریزش مو می‌توانند به پزشک مراجعه کنند.

لیپوساکشن یا تامی تاک؟

سروما، تغییرات حسی، انباشت مایع، نکروز بافت، لباس فشاری

ابدومینوپلاستی (که "تامی تاک" نیز نامیده می‌شود) و لیپوساکشن دو اقدام جراحی مختلف هستند که با هدف ایجاد تغییر در نمای ظاهری ناحیه شکم انجام می‌شوند. هر دو اقدام مدعی‌اند که شکم شما را هموارتر، سفت‌تر و کوچک‌تر می‌کنند. این هر دو عمل توسط جراحان پلاستیک انجام می‌شوند و جراحی "زیبایی" تلقی می‌گردند، و بنابراین تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌گیرند.

آنچه باید در مورد میکروبلیدینگ و مراقبت پس از آن بدانیم

الکل، مالش ابرو،سابیدن ابرو، سونا، لایه‌بردار پوست

مایکروبلیدینگ [میکروبلیدینگ] یک اقدام زیبایی است که در آن یک متخصص کارآزموده از ابزار مخصوصی برای فرم بخشیدن به ابروها استفاده می‌کند. میکروبلیدینگ مستلزم ایجاد چندین برش کوچک در پوست و سپس تزریق رنگدانه برای ایجاد نمایی پرتر برای ابروهای طبیعی به شکل دلخواه است. به دنبال انجام این عمل شخص نیاز دارد تا برخی کارها را برای مراقبت از پوست خود انجام دهد.

انهایدروسیس (انهیدروزیس) یا عدم توانایی تعریق نرمال

گرماسکته، انهیدروز، تعریق، دیسپلازی، تست تعریق، تست پوست، تعریق نرمال، غدد اپوکرین، غدد اکرین

انهایدروسیس (انهیدروزیس، انهیدروز) عدم توانایی تعریق به شکل نرمال است. وقتی کسی فاقد امکان تعریق (عرق‌ریزی) باشد بدن وی نخواهد توانست خود را خنک کند که این اختلال به گرمازدگی و گاه به گرماسکته که نوعی اختلال بالقوه کشنده است منجر می‌شود. ممکن است تشخیص انهیدروزیس که گاهی از اوقات هیپوهیدروزیس نامیده می‌شود، دشوار باشد. موارد خفیف این اختلال اغلب تشخیص داده نمی‌شوند و شناسایی نشده باقی می‌مانند. عوامل متعددی شامل ترومای پوست و برخی بیماری‌ها و داروها می‌توانند باعث بروز این اختلال شوند. مردم در عین حال ممکن است این اختلال را به ارث ببرند یا در دوره‌های بعدی زندگی دچار آن شوند. درمان انهیدروزیس شامل هدف قرار دادن علت زیربنایی است، اگر بتوان چنین علتی را یافت.

تلوژن افلوویوم و ریزش موقتی مو

آهن، درماتولوژیست، سمیت فلزات، درمان جایگزینی هورمون، اضطراب، پروتئین، تریکولوژیست

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش موقتی مو است که معمولاً پس از استرس، شوک، یا یک حادثه تروماتیک بروز می‌کند. تلوژن افلوویوم در قسمت فرق سر ظاهر می‌شود. تلوژن افلوویوم با ریزش موی دایمی موسوم به آلوپسی اریه‌تا تفاوت دارد. در تلوژن افلوویوم ممکن است مقدار زیادی از موی سر ریزش کند اما این اختلال اغلب موقتی است و موی مزبور به طور معمول مجدداً رشد خواهد کرد.

• تلوژن افلوویوم چیست؟
• علایم تلوژن افلوویوم
• علل تلوژن افلوویوم
• درمان تلوژن افلوویوم
• رشد مجدد مو
• تشخیص تلوژن افلوویوم
• دورنما

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش موقتی مو است که معمولاً پس از استرس، شوک، یا یک حادثه تروماتیک بروز می‌کند. تلوژن افلوویوم در قسمت فرق سر ظاهر می‌شود. تلوژن افلوویوم با ریزش موی دایمی موسوم به آلوپسی اریه‌تا تفاوت دارد. در تلوژن افلوویوم ممکن است مقدار زیادی از موی سر ریزش کند اما این اختلال اغلب موقتی است و موی مزبور به طور معمول مجدداً رشد خواهد کرد.

تلوژن افلوویوم چیست؟
شخص دچار تلوژن افلوویوم مزمن تلقی می‌شود اگر به شکل مکرر دوره‌های ریزش مو را به مدت بیش از 6 ماه تجربه کند. تلوژن افلوویوم معمولاً برگشت پذیر است. شخص دچار تلوژن افلوویوم تمامی موی خود را از دست نمی‌دهد اگرچه ممکن است مو به شکل قابل توجهی کم‌پشت شود. تلوژن افلوویوم نوعی ریزش مو است که با تنک شدن یا افزایش ریزش مو مشخص می‌گردد. این نوع ریزش مو اغلب در زنان بروز می‌کند و معمولاً محرک آن اختلالی در چرخه مو است. چرخه مو به طور معمول دارای سه فاز یا مرحله است:

 1. مرحله آناژن یا رشد مو
 2. مرحله کاتاژن یا انتقالی
 3. مرحله تلوژن یا استراحت مو تلوژن افلوویوم با مرحله تلوژن مرتبط است. به طور معمول 5 تا 10 درصد موی هر کسی در هر بازه زمانی در مرحله تلوژن قرار دارد. در شرایط ابتلاء به تلوژن افلوویوم مرحله آناژن کُند می‌شود، به این معنی که موهای کمتری وارد دو مرحله دیگر چرخه مو می‌شوند. در این اختلال، در حدود 30 درصد فولیکول‌های مو وارد مرحله تلوژن می‌شوند، که این به معنی بروز ریزش مو است.

علایم تلوژن افلوویوم
علامت اصلی تلوژن افلوویوم افزایش مقدار ریزش مو در شخص است. شخص ممکن است متوجه شود که در موقع شستشو یا شانه زدن موها به مقداری بیش از میزان نرمال ریزش می‌کنند. در عین حال شخص ممکن است متوجه وجود موی بیشتری در محل تخلیه آب حمام یا روی بالش خواب خود شود.

علل تلوژن افلوویوم
اختلالات چرخه مو ممکن است بر اثر برخی محرک‌ها شامل موارد زیر بروز کنند: • استرس شدید. دوره‌های طولانی استرس می‌توانند به تلوژن افلوویوم منجر شود. ریزش مو به طور معمول به فاصله حدود 3 ماه پس از پشت سر گذاشتن یک واقعه استرس‌زا بروز می‌کند.
• فقر غذایی. مو برای رشد کردن نیاز به مواد مغذی کلیدی شامل پروتئین، آهن، ویتامین‌های گروه B و زینک دارد. کمبود هر یک از این مواد غذایی ممکن است بر کیفیت و کمیت موها تأثیر منفی بگذارد.
• کاهش وزن ناگهانی. کاهش وزن یا محدودیت مزمن دریافت کالری، مثل مورد آنورکسیا نرووسا می‌تواند به ریزش مو منجر گردد.
• بارداری و زایمان. در طول بارداری موهای بیشتری به مدتی طولانی در مرحله رشد قرار دارند. تغییرات هورمونی که به فاصله 3 تا 6 ماه پس از زایمان بروز می‌کنند می‌توانند به ریزش مو منجر شوند. این وضعیت زیر عنوان تلوژن افلوویوم پسازایمان شناخته می‎شود.
یائسگی. تغییرات یائسگی بروز یافته در طول دوره یائسگی نیز می‌توانند باعث ایجاد تلوژن افلوویوم شوند.
• برخی داروها. بعضی داروها و مواد مخدر تفننی می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
• مشکلات زمینه‌ای سلامت. این مشکلات می‌تواند شامل بیماری خودایمنی، اختلالات تأثیرگذار بر غده تیروئید و آلوپسی اریه‌تا باشد.
• عمل جراحی. بسته به نوع عمل انجام شده، مدت زمان بستری بودن در بیمارستان، داروهای مورد استفاده و وضعیت کلی سلامت شخص، امکان ریزش مو وجود دارد.
• سمیت فلزات. تماس با مواد سمی موجود در فلزات می‌تواند به ریزش مو منجر شود.

درمان تلوژن افلوویوم
درمان تلوژن افلوویوم به نوع محرک مسبب ریزش مو بستگی دارد. وقتی محرک مزبور شناخته و هدف قرار داده شود، چرخه مو باید به حالت نرمال برگردد و مو رشد مجدد خود را از سر بگیرد. گزینه‌های درمانی عبارتند از:
• هدف گرفتن کمبودهای غذایی در برنامه غذایی
• جایگزینی مو به روش غیر جراحی
• درمان جایگزینی هورمون برای زنان دچار یائسگی
• مشاوره برای کمک به مدیریت استرس یا اضطراب شخص باید سعی نماید تا از مواد شیمیایی یا حرارت که می‌توانند به مو آسیب بزنند اجتناب نماید. در عین حال مردم باید از حالت دهنده‌های مو که استفاده از آنها به حرارت نیاز دارد و رویکرد حرارتی مثل پیچیدن یا فر دایمی مو اجتناب کنند. ملاحظات غذایی شامل موارد زیر است:
• پروتئین ایجادگر سنگ بنای ساختمان رشد مو است. مردم باید در رژیم غذایی خود مقدار کافی غذاهای غنی از پروتئین مثل گوشت قرمز، تخم مرغ، ماهی، لوبیا، غلات و آجیل مصرف کنند. آمینو اسید لیزین مشخصاً برای رشد مو اهمیت دارد.
• کمبود آهن ممکن است با تلوژن افلوویوم مرتبط باشد. ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی برای افزودن غذاهای غنی از آهن به رفع مشکل ریزش مو کمک می‌کند. غذاهای غنی از آهن شامل گوشت قرمز، کبد، سبزیجات دارای برگ سبز تیره، انواع لوبیا و عدس می‌شود.
• تا زمان بهبود وضعیت تغذیه می‌توان استفاده از مکمل‌های غذایی را در دستور کار قرار داد. مردم برای گرفتن اطلاعات تخصصی در این مورد می‌توانند با یک درماتولوژیست (متخصص پوست) یا تریکولوژیست (متخصص موشناسی) مشورت کنند.

رشد مجدد مو
در مورد تلوژن افلوویوم این موضوع عمومیت دارد که پس از گذشت 3 تا 6 ماه از زمان برطرف شدن علت ریزش مو رشد مجدد آن شروع شود. برخی از اوقات، سرعت ریزش مو کاهش می‌یابد اما به طور کامل متوقف نمی‌شود. در اغلب موارد میزان ریزش مو بیش از 50 درصد نیست.

تشخیص تلوژن افلوویوم
در هنگام تشخیص تلوژن افلوویوم پزشک موهایی دچار ریزش را مورد بررسی قرار می‌دهد. چند تست برای تشخیص تلوژن افلوویوم قابل استفاده‌اند: • قُطر تار موی ریزش کرده می‌تواند نشانگر اختلال مورد بحث باشد، و به پزشک در تمایز قائل شدن بین تلوژن افلوویوم و آلوپسی کمک می‌کند. • احتمال آن وجود دارد که برای بررسی میزان ریزش مو تست کشیدن مو انجام شود. • احتمال استفاده از تست شستشو مطرح است که در آن تعداد تار موی ریزش کرده در هنگام شستشو شمارش می‌شود. • برای مشخص کردن علت ریزش مو آزمایش خون می‌تواند مفید باشد. این آزمایش به از تشخیص خارج شدن مواردی چون کمبود آهن یا عدم کفایت تیروئید کمک می‌کند. متخصصان پوست و مو می‌توانند تلوژن افلوویوم را تشخیص دهند و برنامه درمانی برای آن ارائه کنند. آنان به دیگر نشانگرهای سلامت مو مثل نمای ظاهری جمجمه، هر گونه طاسی یا تنک شدن منتشر مو می‌پردازند.

دورنما
تلوژن افلوویوم یک علت شایع ریزش موقتی موی سر است. تلوژن افلوویوم با آغاز ناگهانی ریزش مو مشخص می‌گردد که معمولاً چند ماهی پس از واقعه محرک این بیماری خود را نشان می‌دهد. تلوژن افلوویوم معمولاً در حدود 6 ماه ادامه می‌یابد، مگر در موارد مزمن بیماری که زمان طولانی‌تری خواهد داشت. هیچ نوع درمان اختصاصی برای تلوژن افلوویوم وجود ندارد اما تغییرات مربوط به سبک زندگی می‌توانند در آغاز مجدد رشد مو مفید باشند.


منبع: مهرین - اخبار سلامت

پانیکولیت چیست؟

پانیکولیت نسبتاً اختلال پوستی ناشایعی است. این بیماری باعث ایجاد برآمدگی‌های پوستی بزرگ زیر پوست است، و معمولاً در قسمت زیر زانو ظاهر می‌شود. برآمدگی‌های مزبور که نودول نیز نامیده می‌شوند نسبت به لمس حساسند و ممکن است قرمز رنگ یا بنفش به نظر برسند. نودول‌ها بر اثر التهاب در لایه چربی زیر پوست ایجاد می‌شوند. این لایه پانیکولیت ادیپوسوس نامیده می‌شود و برای گرم نگه داشتن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع متعددی از پانیکولیت شامل موارد ناشی از عفونت، دمای پایین و عوارض جانبی داروها وجود دارد. شایع‌ترین نوع آن اریتما نودوسوم است که در آن نودول‌ها در ناحیه ساق پا بروز می‌کنند. این نوع به بیشترین میزان در زنان و بزرگسالان جوان دیده می‌شود.