بازگشایی مدارس در شرایط کوروناویروس: والدین چه تصمیمی باید بگیرند؟

اگر والدین پاییز امسال انتخاب آموزش حضوری یا غیر حضوری را پیش رو داشته باشند، عوامل متعددی هست که باید پیش از تصمیم‌گیری آنها را لحاظ کنند. تصمیم‌گیری از موضع والدین اغلب می‌تواند استرس‌زا و گیج کننده باشد. آیا داریم کار درست را انجام می‌دهیم؟

• خطرات عفونت کوروناویروس
• ابتلاء به ویروس کورونا
• خطر ابتلاء دیگران
• ملاحظاتی در مورد والدین
• محل یا موقعیت
• آموزش از راه دور پاییز امسال به استانداردهای بالاتری خواهد رسید
• چه مقیاس‌های پیشگیرانه‌ای از سوی مدرسه شما اتخاذ خواهد شد؟
• ماسک موضوعی کلیدی است
• دانستن سیاست بیماری
• کودکان شما در چه سنی هستند؟
• تأمین بودجه مقیاس‌های ایمنی را مد نظر داشته باشید
• در نظر گرفتن موقعیت خانواده
• در نظر گرفتن نیازهای خاص بچه
• خلاصه

اگر والدین پاییز امسال انتخاب آموزش حضوری یا غیر حضوری را پیش رو داشته باشند، عوامل متعددی هست که باید پیش از تصمیم‌گیری آنها را لحاظ کنند. تصمیم‌گیری از موضع والدین اغلب می‌تواند استرس‌زا و گیج کننده باشد. آیا داریم کار درست را انجام می‌دهیم؟ در حال حاضر، شما ممکن است منتظر شنیدن برنامه‌های مدرسه فرزند خود در مورد بازگشایی مدرسه یا در فکر خودداری از فرستادن بچه به مدرسه در فصل پاییز باشید. بدبختانه همانند بسیاری از دیگر تصمیمات مربوط به والدین هیچ جواب "درست" قطعی وجود ندارد و عواملی متعددی هست که باید مورد ملاحظه قرار گیرند. شما می‌خواهید تعادلی میان سلامت فرزند خود و نیازهای آموزشی و اجتماعی وی ایجاد کنید. در عین حال می‌خواهید نقش خود در مورد گسترش عفونت در جامعه و توانایی خود برای عمل در این مورد را در مد نظر قرار دهید. نخستین چیزی که باید به یاد داشته باشیم این است که COVID-19 ویروس جدیدی است. دانشمندان و پزشکان تنها چند ماهی برای شروع یادگیری در مورد چگونگی رفتار این ویروس وقت داشته‌اند. چند واقعیت قطعی در این مورد وجود دارد. تمامی کاری که ما قادر به انجام آن هستیم اتخاذ تصمیمی است که بهترین نتیجه را برای خانواده و اجتماع داشته باشد، و این تصمیم بر پایه اطلاعاتی شکل می‌گیرد که تاکنون در دسترس قرار گرفته‌اند. با وجود این به خاطر آوردن این نکته مهم است که با متحول شدن پاندمیک ما احتمالاً دوباره در طول سال تغییراتی را تجربه خواهیم کرد. اینکه مدارس بازگشایی شود یا خیر، تصمیمی مشروط است که به نرخ منطقه‌ای عفونت و تصمیمات مقامات مسؤول بستگی دارد.

خطرات عفونت کوروناویروس
آنچه می‌دانیم:
در مورد کودکان به نظر می‌رسد که عفونت COVID-19 بسیار پایین و به مراتب کمتر از چیزی است که در ابتدا گمان می‌رفت.

شواهد
یک مطالعه اخیراً انجام شده در ژنو، سوئیس، 2766 نفر را برای کشف آنتی‌بادی‌های کوروناویروس در خون مورد بررسی قرار داد. از آنجا که آنتی‌بادی‌ها برای مقابله با بیماری ایجاد می‌شوند، نشان دهنده آنند که شخص پیشتر دچار عفونت شده است. مطالعه مورد اشاره پی برد که در مورد کودکان زیر 10 سال شانس داشتن آنتی‌بادی به مراتب پایین‌تر بوده است. در واقع، از 123 کودک 5 تا 9 ساله تست شده تنها یک تن از آنان نتیجه مثبت داشتند. این موضوع که کودکان به مراتب کمتر از بزرگسالان در معرض ابتلاء به بیماری مرد بحث قرار دارند در گزارشی از سوی CDC منتشر شده در ماه اپریل بازتاب یافته است. از مجموع 149.082 مورد گزارش شده بیماری که پژوهشگران سن بیماران را می‌دانستند کمتر از 2 درصد موارد مربوط به کودکان بود، در حالی که کودکان 22 درصد کل جمعیت ایالات متحد آمریکا را تشکیل می‌دهند. بر مبنای اطلاعات در دسترس فعلی، پژوهشگران معتقدند احتمال ابتلاء کودکان به کوروناویروس کمتر از بزرگسالان است. با وجود این ارزش یادآوری دارد که ممکن است تعداد کودکان مبتلاء بیشتر از موارد شناسایی شده باشد. مطالعات انجام شده در عین حال خبر از آن می‌دهند که احتمال فاقد علامت بودن بیماری در کودکان بیش از بزرگسالان است.

ابتلاء به ویروس کورونا

آنچه می‌دانیم:
اکثر موارد COVID-19 در کودکان خفیف است.

شواهد
در صورت مبتلاء شدن فرزند ما خبر خوب این است که احتمال در خطر بودن جان وی بسیار اندک است. یک مطالعه اروپایی بر روی 582 کودک با سن متوسط 5 سال به این جمع‌بندی رسیده است که COVID-19 در کودکان عموماً نوعی بیماری خفیف است. یک مطالعه در آمریکای شمالی بر روی کودکان پذیرش شده در بخش‌های مراقبت ویژه پی برده است که حتی فرجام این کودکان بستری شده بهتر از بزرگسالان است. هر دو مطالعه نوشته‌اند که همانند بزرگسالان یک ریسک فاکتور برای کودکان دچار بیماری COVID-19 شدیدتر خواهد بود اگر دچار اختلالات پزشکی از پیش موجود باشند. در صورتی که فرزند شما در این دسته‌ قرار دارد و مدرسه بخش شما دستورالعمل آموزش حضوری را صادر کند باید به جدیت مورد ملاحظه قرار گیرد. همانند تمامی دیگر اطلاعات ما در مورد COVID-19 اینها یافته‌های اولیه هستند و ایده‌ها و داده‌ها مدام در حال توسعه‌اند. دانشمندان و متخصصان پزشکی مطمئن نیستند که چرا به نظر می‌رسد که کودکان این ویروس را چنین متفاوت از دیگران تجربه می‌کنند. یک نظریه این است که جدار رگ‌های خونی در کودکان در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد. با وجود بر این به یاد آوردن این نکته مهم است که ما هنوز اثرات طولانی مدت COVID-19 را نمی‌دانیم. بخش بیشتر این بیماری هنوز درک نشده باقی مانده است.

خطر ابتلاء دیگران

آنچه می‌دانیم:
در مطالعات معدود موجود، چنین به نظر می‌رسد که کودکان خردسال ویروس را کمتر از بزرگسالان منتقل می‌کنند. کودکان بالای 10 سال ویروس را در حدی نزدیک به بزرگسالان انتقال می‌دهند. به نظر می‌رسد که اکثریت موارد انتقال COVID-19 از بزرگسال به بزرگسال یا بزرگسان به کودک باشد.

شواهد
این موضوع اهمیت دارد که هم‌اندازه محافظت از فرزند خود کوشش و کمک کنیم تا گسترش عفونت به بقیه اعضاء خانواده و اجتماعات بزرگ‌تر کُند شود. اگر چنین به نظر می‌رسد که کودکان اغلب کمتر دچار این عفونت می‌شوند، آیا کماکان ویروس را انتقال می‌دهند؟ تاکنون مطالعات انجام شده در مورد بررسی انتقال این بیماری از سوی کودکان محدود بوده است. اکثر مطالعات انجام شده در مقیاس کوچک و تمرکز آنها بر مشتی موارد تأیید شده بوده است. به هر حال، یک مطالعه در مقیاس بزرگ که اخیراً در کره جنوبی انجام شد پی برده است، چنین به نظر می‌رسد که کودکان زیر ده سال ویروس را به مراتب کمتر از بچه‌های بزرگ‌تر منتشر می‌کنند. در مورد مطالعات کوچک‌تر پیشتر منتشر شده یک سؤال مهم است که آیا این مطالعات در مناطقی انجام شده‌اند که در آنها پوشیدن ماسک یک رویکرد استاندارد بوده است. ما نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که نتایج این مطالعات بازتاب دهنده جمعیت عمومی هستند، اما این چند مطالعه موردی عنوانگر آن هستند که کودکان خردسال کمتر احتمال دارد که حتی در تماس نزدیک باعث انتقال بیماری به دیگران شوند. در یک مطالعه موردی، کودکی 9 ساله که به COVID-19 مبتلاء شده بود و دارای بار ویروسی مشابه بزرگسالان بود پیش از بروز علایم به 3 مدرسه مختلف رفت. وقتی نتیجه تست کودک مثبت از آب درآمد شناسایی افراد مرتبط 172 نفر را مشخص کرد که اغلب دانش‌آموزان و کارکنان مدارس بودند که در معرض تماس با کودک مزبور قرار گرفته بودند. نتیجه تست همگی این افراد مگر یک نفر در مورد COVID-19 منفی بود. یک مطالعه استرالیایی در اپریل 2020 به ترکیبی از 15 مدرسه و دبیرستان پرداخته است. در هر یک از این مدارس 1 تا 2 بزرگسال یا کودک با نتیجه مثبت در تست COVID-19 مشاهده شد. در میان 18 فرد دارای نتیجه مثبت در تست، محققان 863 نفر را که در تماس نزدیک با آنان بودند شناسایی کردند - و در این گروه نتیجه تست فقط 2 نفر مثبت بود. یک مطالعه د ایرلند به بررسی 6 مورد تأیید شده در مدارس پرداخت: 3 نفر کودک و 3 شخص بزرگسال. در مجموع این افراد با 1155 نفر در تماس بودند و مورد دیگری یافت نشد. مطالعه مشابهی در سنگاپور به 3 کودک دچار ویروس COVID-19 پرداخته است که وارد مدرسه شدند و در این مورد نیز فرد آلوده شده دیگری یافت نشد. یک مطالعه با تعداد نمونه بیشتر در هلند انجام شد که 227 نمونه از 54 خانواده را شامل می‌شد. محققان به گسترش ویروس پی بردند اما این گسترش عمدتاً در میان بزرگسالان و انتقال از والدین به فرزندان بود. این داده‌ها زمانی برای به خاطر سپردن جالب نظرند که به مدارس فکر کنیم. موضوع بسیار مهم‌تر ممکن است این باشد که دستکم در مدارس ابتدایی آموزگاران باید فاصله فیزیکی خود را از یکدیگر و دانش‌آموزان حفظ کنند تا اینکه کودکان از یکدیگر فاصله بگیرند.

ملاحظاتی در مورد والدین
شما ممکن است تاکنون اطلاعاتی را از مدرسه کودک خود در مورد گزینه‌های مطرح در باره پاییز گرفته باشید، یا ممکن است منطقه شما هنوز در حالت برزخی قرار داشته باشد. در هر دو حال هیچ راه‌حل ساده‌ای نمی‌توان یافت. آماده تغییر شرایط با تحولات مربوط به پاندمیک باشید. از آنجا که شما گزینه‌های خود را بر مبنای بهترین تصمیم برای خانواده خود انتخاب می‌کنید در اینجا مواردی برای ملاحظه ارائه می‌شود:

محل یا موقعیت
خطرات بازگشت کودکان به مدرسه در مناطق با نرخ بالای انتقال اجتماعی بیشتر است. دکتر ویلیام هانیج William Hanage، استادیار اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی. اچ. چن، توصیه زیر را برای نواحی با شمار موارد پایین دارد: "من فکر می‌کنم که اگر شما بتوانید انتقال اجتماعی را پایین نگه دارید این موضوع عقلانی خواهد بود که در مورد بازگشایی مدارس فکر کنید، و فکر می‌کنم که عقلایی خواهد بود اگر فکر کنیم که طغیان بیماری در مدارس را می‌توان نسبتاً سریع‌تر کنترل کرد. وقتی انتقال در سطح جامعه بالا باشد... آنگاه موقعیت شما متفاوت خواهد بود." در مورد اخبار مربوط به محل زندگی خود به روز بمانید تا از وضعیت ناحیه خود باخبر باشید. این موضوع تأثیر بزرگی در مورد بازگشایی مدارس در منطقه شما و احتمالاً تصمیم خود شما در مورد فرستادن فرزند خویش به مدرسه خواهد داشت.

آموزش از راه دور
پاییز امسال به استانداردهای بالاتری خواهد رسید چرخش به آموزش آنلاین در ماه مارس ناگهانی بود. آموزگاران و مسؤولان مجبور بودند در کوران کار چگونگی آن را مشخص سازند. از آن زمان به بعد آنان فرصت امتحان اپلیکیشن‌های مختلف، بازخورد گرفتن از دانش‌آموزان و برنامه‌ریزی برای سال تحصیلی 2021-2020 را داشته‌اند. این بدان معنی است که در مقایسه با ماه مارس 2020 آموزش از راه دور از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

چه مقیاس‌های پیشگیرانه‌ای از سوی مدرسه شما اتخاذ خواهد شد؟
اگر کودکان به شکل فیزیکی در مدرسه حاضر شوند، برای کاهش خطر عفونت مسؤولان باید مقیاس‌های ایمنی را مراعات کنند. CDC دستورالعمل‌هایی برای تنظیمات آموزشی دارد. این شامل پوشاندن صورت با ماسک در صورت امکان، شستشوی دست‌ها به شکل درست و مکرر و نظافت سطوحی است که مکرراً لمس می‌شوند. در مورد فاصله‌گذاری CDC فاصله 182 سانتی‌متر را "در صورت امکان" توصیه می‌کند حال آنکه "آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان" بر این اعتقاد است که در صورتی که دانش‌آموزادن ماسک داشته و فاقد علامت باشند حداقل یک متر فاصله تقریباً مؤثر خواهد بود.

ماسک موضوعی کلیدی است
عقیده بر آن است که استفاده از ماسک یکی از مهم‌ترین موازین پیشگیری از گسترش COVID-19 است. دکتر ریشی دسائی / Rishi Desai، پزشک بیماری‌های عفونی کودکان با تأکید در مورد پیام استفاده از ماسک می‌گوید، "ما نیاز داریم تا کودکانی که می‌توانند ماسک بزنند (کودکان بالای 3 سال) ماسک بپوشند، و نیاز داریم تا مدارس آنچه را که می‌توانند در مورد فاصله‌گذاری فیزیکی انجام دهند." دستورالعمل مربوط به ماسک "آکادمی آمریکایی بیماری‌های کودکان" تصدیق می‌کند که این توصیه بر مبنای سن متفاوت است. پوشش فراگیر صورت برای دانش‌آموزان دوره‌های راهنمایی و دبیرستان توصیه می‌شود. اما در مورد کودکان دبستانی آنها توصیه می‌کنند که این کار زمانی صورت گیرد که "مضرات ماسک (برای مثال لمس مکرر صورت) بر فواید آن چربش نداشته باشد."

دانستن سیاست بیماری
شما نیاز دارید تا در مورد سیاست مدرسه کودک خود راجع به بیماری شفاف باشید. چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یک دانش‌آموز یا یکی از کارکنان مدرسه دارای علایم بیماری باشند؟ آیا کل مدرسه تعطیل خواهد شد یا کلاس مشخصی که این اتفاق در آن رخ داده جداسازی می‌شود؟ شاید تعداد موارد در منطقه شما به قدری کم باشد که فقط شخص دچار عفونت به خانه فرستاده شود و پایش صورت گیرد. برای اطلاع از وضعیت مدرسه کودک خود بررسی کنید. این مسأله می‌تواند این تأثیر را داشته باشد که احساس امنیت محیط را برای شما تضمین کند و همچنین به این معنی است که اگر بشنوید کلاس فرزند شما به طور ناگهانی جداسازی شده، دچار تعجب نشوید.

کودکان شما در چه سنی هستند؟
دکتر آرنولد مونتو / Arnold Monto، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی میشیگان، به مثال‌هایی از برخی کشورهای اسکاندیناوی اشاره می‌کند که با بازپس فرستادن کودکان خردسال در وهله نخست اقدام به بازگشایی مدارس کردند و این کار را با گروه‌هایی از کودکان بزرگ‌تر ادامه دادند. از آنجا که به نظر می‌رسد خردسال‌ترین کودکان در معرض کمترین ریسک قرار دارند، دکتر مونتو می‌گوید که یک رویکرد خوب بازگشایی تدریجی مدارس است. این بدان معنی است که شمار موارد در مدرسه و اجتماع محلی را می‌توان از نزدیک در هر مرحله فرآیند پایش کرد و در صورت لزوم برنامه کار را تغییر داد. بر این مبنا شما ممکن است با بازگشت کودک دبستانی خود به مدرسه پیش از نوجوان خود احساس راحتی بیشتری کنید.

تأمین بودجه مقیاس‌های ایمنی را مد نظر داشته باشید
در کنار یک سیاست ایمنی محکم، مدارس نیاز دارند تا آن را اجرایی کنند. دکتر مارگارت آلدریچ / Margaret Aldrich، متخصص بیماری‌های کودکان در بیمارستان کودکان مونته‌فیوره می‌گوید، "من می‌خواستم مطمئن شوم که تمامی مدارس موفق شده‌اند به منابع مورد نیاز برای اجراء توصیه‌های ایمنی در فاصله باقی مانده به برنامه بازگشایی مدارس دسترسی پیدا کنند. فقط داشتن یک برنامه خوب کافی نیست، ما باید از اجرایی شدن این برنامه مطمئن شویم." بدبختانه بودجه آموزشی حتی در بهترین زمان‌ها نیز یکی از نگرانی‌های کارکنان مدارس است و اجراء دستورالعمل CDC با هزینه همراه خواهد بود. بار دیگر بخش محلی باید این موضوع را روشن کند آنها چه موازینی را می‌توانند اجرایی کنند و خواهند کرد.

در نظر گرفتن موقعیت خانواده
آلدریچ به ما یادآور می‌شود، وقتی موضوع COVID-19 مطرح باشد موقعیت با ریسک صفر وجود ندارد، صرفاً کاهش ریسک مطرح است." دکتر مونتو موافق این نظر بوده می‌گوید والدینی که "در معرض ریسک هستند... باید کنترل‌های مناسب را در محیط خانه ادامه دهند و این موضوع مشخصاً با بودن در خانواده‌ای متشکل از نسل‌های مختلف ارتباط دارد." به علاوه در خانواده‌هایی که بزرگسالان در محیط بیرون از خانه کار می‌کنند و نمی‌توانند دورکاری انجام دهند، یا اگر به منابع لازم برای انجام کار به صورت غیر حضوری دسترسی ندارند، چنین خانواده‌هایی ممکن است احساس کنند که ناچارند تا فرزند خود را به مدرسه بفرستند.

در نظر گرفتن نیازهای خاص بچه
بخش عمده تصمیمی که در نهایت اتخاذ می‌شود به این موضوع برمی‌گردد که شما چه چیزی را برای فرزند خود بیش از همه مناسب احساس می‌کنید. آیا فرزند شما بهار گذشته با آموزش از راه دور تحصیل کرده است؟ آیا فرزند شما در محیط مدرسه از خدماتی استفاده می‌کند که در خانه وجود ندارد؟ ملاحظات اجتماعی و عاطفی منحصر به فرزند شما چیستند؟ آیا در صورت عدم حضور در مدرسه فرزند شما در معرض پسرفت تحصیلی قرار خواهد داشت؟

خلاصه
هر تصمیمی که در مورد ورود فرزند خود به مدرسه می‌گیرید، خانواده و اجتماع خود را از طریق فاصله‌گذاری فیزیکی در حد امکان محافظت کنید. در مکان‌های عمومی ماسک بپوشید و مطمئن شوید که کودک شما دست‌های خود را مکرراً و به شیوه درست می‌شوید. اینکه فرزند شما بتواند به آموزش حضوری برگردد به چند عامل منطقه‌ای، مشخصات مدرسه و ارزیابی شخصی خود شما از ریسک‌های مطرح برمی‌گردد. تصمیم آسانی نیست، اما باید بدانید که شما تنها نیستید و هزاران هزار خانواده در سطح کشور در موقعیتی مشابه قرار دارند، پس فقط سعی کنید تا بهترین کار را انجام دهید./


منبع: مهرین - اخبار سلامت

مقایسه کالاها با هم


هیچ کالایی برای مقایسه وجود ندارد

کالاهای مورد علاقه


هیچ کالایی در فهرست علاقه‌مندی‌های شما وجود ندارد.

پرفروش‌ها